EMOCJE, KTÓRE MNĄ TARGAJĄ, KIEDY SŁYSZĘ: „PASJA = ZARABIANIE”

To nagranie powstało z powodu targających mną emocji, gdy wszędzie słyszę hasła „Wystarczy mieć tylko pasję i na niej zarabiać”. Dodatkowo pojawiają się też zdania typu: „Każda kobieta musi mieć własny biznes”, „Na wszystkim możesz zarobić”. Mam lekko inne zdanie na ten temat. Zarabianie i pasja, o tym dziś porozmawiamy.

DLACZEGO NIE?

Nie każda pasja nadaje się do tego, by przekuć ją w biznes. Postaram się to udowodnić.

Istnieje wiele czynników pobocznych, aby pasja była biznesem z sukcesem.

Są pasje, które według mnie, niestety, nigdy nie staną się (dobrymi) biznesami. Dlaczego?

KONKURENCJA

Z powodu zbyt dużej konkurencji na rynku. Jeśli twoja pasja ma wieeelką konkurencję, to aby przebić się z nią na rynku i osiągnąć sukces, musiałabyś zainwestować ogromne pieniądze już na starcie – w reklamę, zatrudnić sztab fachowców itp.

ZAROBKI

Nie każda pasja jest w stanie zapewnić Ci takiej kwoty, jakiej obecnie potrzebujesz. Oczywistym jest, że biznes musi pozwolić Ci się spokojnie utrzymać – opłacić rachunki, kredyt, mieć pieniądze na rodzinę, dziecko.

WYCENA WŁASNEJ PRACY

Wiele kobiet, robiących świetne rzeczy, nie potrafi wycenić własnej pracy. Często robi coś z taką pasją, że kompletnie nie potrafi wycenić swojego wkładu pracy, chce zwrotu tylko kosztów, np. materiałów. To ogromny błąd. Ceń swój czas, to przecież też kosztuje. Najpierw określ, ile chcesz zarobić, podziel to, poobliczaj i wtedy wyceń swoją pracę.

BRAK ŻYŁKI

Zdarza się również, że mimo posiadania świetnej pasji, bycia w niej naprawdę dobrym, nie osiągniemy sukcesu biznesowego. Żeby prowadzić własny interes, trzeba mieć „to coś”, biznesową żyłkę. Jeśli jej nie masz, nie szukaj na siłę, nie ma nic złego w tym, by pracować u kogoś i zarabiać dobre pieniądze. Pracując u kogoś w żaden sposób nie jesteś gorsza! Nie daj sobie tego wmówić.

Pasja może przecież pozostać Twoją pasją, pozwoli odpocząć od dnia codziennego. Odwdzięczy Ci się czystą głową, spełnieniem, pozytywnym nastawieniem do życia. Jeśli nie masz biznesowej smykałki, to po prostu ciesz się swoją pasją, nie próbuj na siłę na niej zarabiać.

NIECIERPLIWOŚĆ

Są kobiety, które chcą osiągnąć sukces natychmiast, tu i teraz. Jeśli się to nie udaje, rezygnują. To złe podejście. Biznes uczy cierpliwości. Musisz ją mieć. Uwierz, że tylko nieliczna część osób od razu osiąga sukces, zwłaszcza finansowy. Są tą jednak jednostki z genialnymi pomysłami.

BRAK POPYTU

Możesz mieć pasję, cierpliwość, żyłkę biznesową, ale jeśli chcesz tworzyć lub sprzedawać coś, na co nie ma popytu, na pewno nie osiągniesz sukcesu. To chyba jasne 😊

BRAK PLANU

Zanim zaczniesz działać, zaplanuj swój biznes. Stwórz biznesplan, pomyśl o tym, co będziesz robić, jak, dlaczego? A jeśli to wszystko już przemyślałaś, a brakuje Ci odwagi – działaj, nie czekaj latami, nie ma na co! Przecież ktoś, w zupełnie innym miejscu, może w końcu wpaść na ten sam pomysł, co Ty!

MOJA HISTORIA

Kilka lat pracowałam w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Nie była to pasja, po prostu byłam w tym dobra, a praca pozwalała mi się utrzymać. Ale miałam szczęście – miałam wspaniałego szefa. To dzięki niemu nauczyłam się, jak być dobrym szefem. On uświadomił mi, jak ważne jest podejście do klienta, bycie z nim, dbanie o dobre relacje. Dodatkowo nauczył, że szef powinien potrafić przyznać się do błędu i mieć przyjacielskie nastawienie.

Z pracy tej zrezygnowałam, bo okazało się, że jestem w ciąży. Zostałam trochę na lodzie. Dniami i nocami myślałam o własnym biznesie.

Nie czekałam na mannę z nieba, byłam silnie zmotywowana. Myślałam o tym, co jest teraz niszowe, a może być modne. Tak zrodził się pomysł na sklep z brafittingiem.

NAJPIERW ZARABIANIE, POTEM PASJA

Pracowałam ciężko, a to dało efekty. To właśnie ona sprawiły, że nawet nie wiem, kiedy mój biznes zmienił się w moja pasję.

NIE JESTEŚ GORSZA

Jeśli nie masz pasji, zacznij coś robić, nie czekaj latami. Pracuj u kogoś, rozwijaj się, działaj. Powtarzam – pracowanie u kogoś nie jest żadnym wstydem, nie pozwól wmówić sobie, że przez to jesteś gorsza. Ciągle jesteśmy bombardowane hasłami, że każda kobieta musi posiadać własny biznes. To totalna bzdura! Jeśli wszyscy byliby pracodawcami, to ciekawe kogo by zatrudniali?

ROZSĄDEK

Tu po raz kolejny chodzi o rozsądek – nie każdą pasję da się zamienić w dobry biznes. Nie każdy również musi mieć własną firmę. Nie każdy jest taki sam, a Ty nie daj sobie wmówić, że jesteś przez to gorsza. Ciesz się swoja pasją, a jeśli wszystko masz dobrze przemyślanie i wiesz, że możesz dzięki niej osiągnąć sukces – DZIAŁAJ!

.